Menu

Biedronka - Gazetka, Promocje, Konkurs

Najświeższe informacje o sieci sklepów Biedronka. Promocje, Zniżki, Wyprzedaże, Gazetki.

Właściciele Biedronki tracą miliardy.

biedronka2015

Nie za wesołe, wręcz fatalne wyniki za pierwsze półrocze spowodowały, że inwestorzy giełdowi postanowili pozbyć się akcji Jeronimo Martins. Na otwarciu lizbońskiej giełdy akcje zniżkowały o 7 proc., na zamknięciu strata wyniosła prawie dwa razy więcej - aż 13,53 proc. Panikę wywołaną zniżką postanowiła ratować giełda, która zawiesiła krótką sprzedaż.

Od 22 kwietnia 2013 r., kiedy akcje właściciela Biedronki Jeronimo Martins  osiągnęły maksimum swoich notowań - 16,16 euro - rozpoczął się systematyczny spadek i po środowym tąpnięciu, wycena zeszła do poziomu ok. 10 euro.

- Tym samym firma straciła na wartości aż 3,8 mld euro. Portugalska giełda zareagowała na gwałtowny ruch cen zakazem krótkiej sprzedaży akcji spółki, czyli uniemożliwiła grę tym, którzy spekulują na spadki. Wszystko po to, żeby rynek nie reagował zbyt panicznie - uważa Jacek Frączyk, analityk giełdowy WP.PL.

To efekt fatalnie przyjętych wyników spółki. Największa portugalska firma handlowa, rok do roku, zanotowała spadek zysku netto aż o 12,4 proc. r/r. W pierwszej połowie 2014 r. Jeronimo Martins zarobiło 145 mln euro. EBITDA - zysk przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją - spadł o 2,3 proc.

To wszystko przy jednoczesnym wzroście obrotów o 7,2 proc. Od stycznia do czerwca udało się Portugalczykom sprzedać produkty za 6,05 mld euro. To oznacza, że firma zaczyna funkcjonować na coraz niższych marżach.

© Biedronka - Gazetka, Promocje, Konkurs
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci