Menu

Biedronka - Gazetka, Promocje, Konkurs

Najświeższe informacje o sieci sklepów Biedronka. Promocje, Zniżki, Wyprzedaże, Gazetki.

Czy Biedronka przestała być modna?

biedronka2015

Giełdowa wartość portugalskiej spółki która jest właścicielem sieci sklepów Biedronka zminiejszyła się o połowe. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest niezadawalajace wyniki finansowe sklepów. Czy to oznacza koniec miłości klientów do Biedronki?

Pod względem obrótów Biedronka jest drugą co do wielkosci firmą w Polsce. Wyprzeda ją tylko PKN Orlen. Sieć sklepów Biedronka zatrudnia 55 tys osób w przychody z ubiegłego roku wynosiły ponad 32 mld zł. Właścicielem Biedronki jest portugalska spółka Jerónimo Martins kontrolowana przez rodzinę Dos Santos.

Przez ostatnich kilka lat rynek handlowy w naszym kraju wyglądał tak: była Biedronka, która rosła, i konkurencja, która ją z zazdrością obserwowała. A teraz to co działało perfekcyjnie zaczeło zgrzytać. Przez ostatnie 12 miesięcy wartość spółki na giełdzie w Lizbonie, gdzie notowane są akcje Jeronimo MArtins, spadła z prawie 10 mld euro do 5 mld euro. Wczoraj nastąpiło kolejne popsucie statystyk. Koncern upublicznił wyniki za ostatni kwartał. Kurs spółki spadł o ponad 8 proc. Wartość firmy w ciągu jednej sesji skurczyła się o kolejne kilkaset milionów euro, do 4,6 mld euro. Wieczorem akcja kosztowała 7,3 euro. A jeszcze w kwietniu ubiegłego roku było to 18,5 za akcję!

A klienci kupują w Biedronkach coraz mniej. W branży handlowej o kondycji biznesu mówi tzw. wskaźnik LFL. To porównanie sprzedaży w tym samym sklepie teraz i przed rokiem. W 2011 roku Biedronka mogła się pochwalić 20-proc. wzrostem LFL. Jeszcze w pierwszym kwartale 2013 r. wzrósł on o 8,8 proc. W pierwszym kwartale tego roku był już spadek o 2,7 proc. W drugim kwartale - gdy były Święta Wielkanocne - wzrost był symboliczny: o 0,3 proc. (bez świąt byłby spadek o 1,7 proc.).

Jedno jest jednak pewne, mimo kłopotów na giełdzie to ciągle największa i ciągle najpotężniejsza firma handlowa w Polsce. 

© Biedronka - Gazetka, Promocje, Konkurs
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci